недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Ким Џонг-Ун ја повредил ногата, па затоа не се појавувал во јавност

kim jung un

Последни вести

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-Ун не се појавува во јавноста бидејќи ја повредил ногата за време на воени вежби, јавија западни медиуми повикувајќи се на извор близок до раководството на Северна Кореја, објави МИА.

Ким денеска не беше присутен на церемонија по повод 69-годишнината од основањето на владејачката Работничка партија што дополнително подгреа спекулации за негова лоша здравствена состојба или политички промени во врвот на државата.

Во јавност Ким не е виден од 3 септември.

Изворот кој има пристап до севернокорејскиот државен врв тврди дека Ким гo повредил коленото и зголобот на ногата додека вршел инспекција за време на маневри во крајот на август.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести