вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 32

Ким: Северна Кореја е подготвена за „секаква војна” со САД

In this image made from video, North Korean leader Kim Jong Un, center, along with Liu Yunshan, China's Communist Party's No. 5 leader, third right, watches parade during the ceremony to mark the 70th anniversary of the country's ruling party in Pyongyang, Saturday, Oct. 10, 2015.  Goose-stepping North Korean soldiers marched through Pyongyang's Kim Il Sung Square on Saturday in a lavish military parade to mark the 70th anniversary of the country's ruling party and trumpet the leadership of third-generation dictator Kim Jong Un. (KRT via AP Video) TV OUT, NORTH KOREA OUT

In this image made from video, North Korean leader Kim Jong Un, center, along with Liu Yunshan, China's Communist Party's No. 5 leader, third right, watches parade during the ceremony to mark the 70th anniversary of the country's ruling party in Pyongyang, Saturday, Oct. 10, 2015. Goose-stepping North Korean soldiers marched through Pyongyang's Kim Il Sung Square on Saturday in a lavish military parade to mark the 70th anniversary of the country's ruling party and trumpet the leadership of third-generation dictator Kim Jong Un. (KRT via AP Video) TV OUT, NORTH KOREA OUT

Последни вести

Ким Jонг-ун денес изјави дека Северна Кореја е подготвена за „секаков вид војна, испровоцирана од американските империјалисти“.

Денес нашата партија решително соопштува дека нашите вооружени сили се способни да се справат со секаква војна, испровоцирана од САД. Подготвени сме да ги заштитиме нашиот народ и синото небо на нашата татковина, изјави Ким.

Неговиот говор беше емитуван во живо на севернокоирејската Централна телевизија. Воената парада во чест на 70-годишнината на владејачката партија не започна наутро, како и обично, туку околу пладне поради дождот.

Северна Кореја парада

Според податоците на руски медиуми на парадата учествувале најмалку 20.000 војници.

Севернокорејскиот лидер не спомна ништо конкретно за капацитетот на армијата, а само ги истакна посветеноста на партијата за подобрување на животот на народот.

Најчитани вести