среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 50

Кинески медиуми: Велика Британија да признае дека не е „светска сила“

Велика Британија би требало да признае дека не е „светска сила“, туку само стара европска земја погодна за патување и студирање, објави денеска кинескиот државен весник „Глобал тајмс“, по повод посетата на британскиот премиер Дејвид Камерон на Пекинг.

london 123

Поврзани вести

„Кина нема да падне на ’искреноста’ на Камерон“, наведува весникот.

Официјален Пекинг остро реагираше на минагодишната средба на Камерон со тибетскиот духовен лидер, Далај Лама, кој Пекинг го смета за сепаратист, а таа средба резултираше со заладување на дипломатските односи меѓу Британија и Кина.

Британскиот премиер пристигнал во тридневна посета на Пекинг, каде се сретнал со кинескиот колега Ли Кечијанг, потпишал низа трговски договори, а потоа разговарал и со претседателот на Кин Си Џинпинг.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести