Свет

Конфискувани 130 килограми марихуана во Драч

Конфискувани 130 килограми марихуана во Драч

 – Дрогата, пакувана во 100 пакетчиња е откриена при рутинска контрола на камион со албански регистарски таблички, натоварен со конфекциски произоди, што требало да ги транспортира за Италија. Уапсен е возачот на камионот, се наведува во полициското соопштение.

Според полицијата издадеа е потерница по лицето А.Х.(50) сопственик на компанијата, за кого постојат основи на сомненија дека е организатор на шверцот со дрога.

Деновиве италијанската полиција во пристанишниот град Бриндизи заплени еден тон марихуана натоварена на моторен чамец. Во акцијата беа уапсени тројца Албанци.