петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Курдите го одбранија Кобане

ByDuHvKIgAAwZeq

Последни вести

Курдските борци ги одбија новите напади на припадниците на екстремистите на Исламската држава на стратешки важниот пограничен град Кобане кои се случиле во текот на ноќта.

Сириска опсерваторија за човекови права соопшти дека нападаот е извршен по што припадниците на крудската заедница извеле самоубиствени бомбашки напади врз џихадистите на ИД во близина на Кобане, пренесува АФП.

Жена самоубиец се разнела пред џихадистите на ИД источно од градот и убила неколку џихадисти кои го имале опколено градот.

Екстремистите на ИД пробале да го освојат градот и од источната и од западната страна, но курдските борци успеале да го одбијат нападот.

Според зборовите на директорот на Опсерваторијата, Рами Абдел Рахман, жестоки борби се воделе во текот на ноќта, на утрово тие се прекинати. Во моментов може да се слушне само наизменично бомбардирање на градот.

Милитантите на ИД скоро три недели пробуваат да го заземат Кобане, кој е познат и како Аин ал Араб. Со заземањето на овој град, џихадистите можат да ја зацврстат контролата по должина на сириско-турската граница. Курдските борци за сега успеаа да го одбранат градот со помош на воздушни напади кои САД ги изведуваат против припадниците на ИД.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести