среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Лавров разговара со амбасадорите на земјите од ЕУ за ситуацијата во Украина

sergej lavrov

Последни вести

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров разговарал со амбасадорите на земјите од Европската унија и шефот на канцеларијата на Европската унија во Москва за ситуацијата во Украина, пренесе „ИТАР-ТАСС“.

„Лавров даде проценка на денешната состојба и приоритетите на односите меѓу Москва и Брисел низ призмата на резултатите од јануарската средба меѓу Русија и Европската унија и ја потврди подготвеноста на Русија да развива соработка со Европската унија во долгорочна преспектива“, истакнале извори од Министерството за надворешни работи на Русија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести