четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Либерализација на билатералниот и транзитниот превоз на стока со Полска

kamioni

Поврзани вести

Од 23 – ти јуни годинава стартува договорената либерализација на билатералниот превоз на стока со Полска.

Транзитниот превоз низ двете земји ќе се одвива без режим на дозволи.

Договорената либерализација на билатералниот и транзитниот превоз на стока со Република Полска е од огромно значење за македонските превозници, имајќи го во предвид фактот дека во овој момент Македонија има либерален билатерален и транзитен превоз на стока и со Чепка, Словачка, Унгарија, Србија, Бугарија, Албанија, Словенија, Хрватска, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Грција, Латвија и други земји, со што се овозможува непречена достапност до европските пазари за македонските превозници.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести