понеделник, 21 август 2017  |  Вести денес: 29

Магла на повеќе патни правци, сообраќајот се одвива тековно

magla

Поврзани вести

Намалена видливост поради појава на магла до 40 метри има на патниот правец Жировница – Дебар – Струга, до 50 метри на патните правци Скопје – Катланово, Катланово – Скопје и Велес – Неготино, до 80 метри на  Неготино – Демир Капија и Неготино – Градско и од 50 – 100 метри на патиштата Штип – Велес, Штип – Кочани и Штип – Неготино, пишува МИА.

Сообраќајот на сите државни патишта се одвива без забрани, по наместа влажни коловози.

Авиосообраќајот се одвива без проблеми. Откажан е само летот од и за Истанбул.

На патниот правец А1 Скопје – Гевгелија кај клучка Демир Капија, денеска од осум часот до 16 часот од страна на ЈП Македонија пат и ГЕИНГ ќе се извршува геодетско снимање. На самото место ќе биде поставена соодветна сообраќајна сигнализација.

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание е потребно на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците, особено на патните правци Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Гостивар – крак Маврово, Демир Капија – Удово, Кочани – Делчево и Виница – Берово, каде е можна почеста појава на одрони.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен.

На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините.

Најчитани вести