петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Медведев: Украина е и’ ќе остане најважниот трговски партнер на Русија

Dmitry Medvedev

Поврзани вести

За Русија Украина е и’ ќе остане најважниот трговски партнер, изјавил премиерот на Русија, Дмитриј Медведев, пренесува „ИТАР-ТАСС“.

„Многупати сум изјавувал дека Украина е и’ ќе биде многу важен трговско-економски партнер за Русија.Токму со овие прашања треба да се занимава Владата, а ќе ние следиме како ќе се развива ситуацијата“, истакнал Медведев.

Премиерот додал дека двете страни се обврзани со договорите потпишани во декември минатата година, што досега не се променети.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести