петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Мишел Башеле повторно претседателка на Чиле

Башеле освоила убедливи 62 отсто од гласовите и ја поразила својата ривалка, конзервативната полкитичарка, Евелинм Матеи, која го признала поразот.

IMG_4843

Поврзани вести

Поранешната претседателка и кандидатка на левицата, Мишел Башеле, победила во вториот круг од претседателските избори во Чиле, покажуваат резултатите по 90 отсто избројани гласови.

Шеесет и двегодишната Башеле, која била претседателка на Чиле од 2006-та до 2010-та година, ветила дека ќе спроведе 50 реформи во рок од 100 дена, дека ќе се постигне економски раст, ќе се укине нееднаквоста на зголемувањето на даноците, дека ќе вложи во образованието и здравството и ќе го измени Уставот кој што датира од диктаторскиот период.

Нејзината ривалка, кандидатката на десничарскиот конзервативен блок на Алијансата и поранешна министерка за труд, Матеи, предложила продолжување на политиката на сегашниот конзевативен претседател Себастијан Пињере.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести