понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 5

На 21 јануари Србија ги започнува преговорите со ЕУ

Многу скоро Србија ќе ги започне пристапните договори за членство во Европската Унија.

srbija i eu

Поврзани вести

Првата меѓувладина конференција меѓу Србија и ЕУ, со која официјално почнуваат преговорите за членство, ќе се одржи на 21 јануари во Брисел, јави Танјуг.

Србија ќе биде претставена од премиерот Ивица Дачиќ и вицепремиерот Александар Вучиќ, еврокомесарот за проширување Штефан Филе ќе ја претставува ЕК, а претседател на конференцијата ќе биде министерот за надворешни работи на Грција, која е актуелен претседавач со ЕУ.

„Нашите тимови се формирани и сериозно се подготвуваат за преговорите“, рече претходно Дачиќ, додавајќи дека на првата прес-конференција ЕК и Србија ќе ги претстават своите преговарачки рамки, а потоа такви конференции ќе бидат одржувани четири пати годишно.

Дачиќ истакна дека Србија веќе го започнала скринингот и уште во наредните денови се очекува отворањето на поглавјето 35, во кое се групирани прашањата за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина.

Според српскиот премиер, дијалогот со Приштина е главен политички критериум што ќе влијае врз текот на преговорите со Брисел.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести