сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 15

На полноќ завршува увидот во Избирачкиот список за парламентарните избори

ДИК треба да го потпише заклучениот Избирачкиот список најдоцна до 17 април.

DIK

Поврзани вести

На полноќ завршува јавниот увид во Избирачкиот список за предвремените парламентарни избори и за пријавување за гласање на македонските државјани што работат и престојуваат во странство.

Преку веб-страната на ДИК,  увид во Избирачкиот список до петокот направиле 27.000 граѓани.

ДИК најдоцна на 4 април го доставува избирачкиот список до политичките партии, кои имаат рок од пет дена до Комисијата да достават барања за запишување, дополнување и бришење на податоци. ДИК треба да го потпише заклучениот Избирачкиот список најдоцна до 17 април.

Кампањата за предвремените парламентарни избори започнува на 5 април а истите ќе се одржат на 27 април, на вториот круг од изборите за шеф на државата. Поради првиот круг од претседателските избори кампањата ќе биде прекината на 12 и на 13 април.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести