петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 44

На Украина и се потребни повеќе од 35 милијарди долари

ukraina

Поврзани вести

Арсениј Јаценјук објави дека државната каса на Украина е испразнета, а земјата е доведена до банкрот. Според него, земјата може да западне во буџетски дефицит, но не до крајот на тековната година, туку до крајот на тековниот месец.

„Под закана е и банкарскиот систем на земјата“, тврди Јаценјук.

Неколку украински заводи веќе прекинале со исплатите, за да избегнат користење на државни средства за нецелните акции.

Исплаќањето на платите во државните установи е одложени, пишува „Взглјад“.

Министерот за финансии на Украина, Јуриј Колобов, изјавил дека земјата има потреба од 35 милијарди долари во рок од две години за нејзина модернизација и реформи.

„Овие пари се потребни за моменталната потрошувачка, отплата на долгови, дефицит на трговскиот биланс, социјални плаќања. Не може уште долго време да се продолжи така. Треба брзо да се реанимира економијата. Ако Украина добие заем за еден – два месеца ќе избегне банкрот, но ако потоа не направи ништо, тогаш повторно ќе биде под негова закана“, изјавил експертот од Центарот за економски случувања Александр Пасхавер.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести