Балкан

Најмалку една жртва во поплавите во Грција

Најмалку една жртва во поплавите во Грција

Поплавите во северниот дел на Грција изминативе неколку дена однесоа најмалку еден човечки живот.

Голем број патишта се затворени поради лошото време и интензивните врнежи.

Снег паѓа на планините. Температурите драстично опаднаа и властите препорачуваат возачите на моторни возила да бидат опремени со синџири за снег.

Во меѓувреме, реката Марица на грчка територија го преминала критичниот праг и во јужниот дел на речното корито водите достигнале 6,30 метри, јави АНА-МПА.