четврток, 20 јули 2017  |  Вести денес: 47

Најмногу дожд во Гевгелија, Струмица и Демир Капија

Најмногу дожд, 42 литри на метар квадратен, во изминатото деноноќие се регистрирани во Гевгелија, 38 во Пожар, 36 во Струмица, 35 во Демир Капија.

dozd

Поврзани вести

Најмногу дожд, 42 литри на метар квадратен,  во изминатото деноноќие се регистрирани во Гевгелија, 38 во Пожар, 36 во Струмица, 35 во Демир Капија, 24 во Битола, 20 Ѓуриште и Штип, 19 во Крушево,17 во Маврово и Виница, 16 Прилеп, 15 Берово, 14 во Пожаране и Тополчани, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).

Во седум часот изутрина висината на снежната покривка во Лазарополе изнесува 13 сантиметри, во Маврово 11, а во Крушево шест.

Времето денеска ќе биде претежно облачно и посвежо со врнежи од дожд, особено претпладне. Повеќе врнежи се очекуваат во северните и источните делови. Ќе дува слаб до умерен ветер, претежно од југозападен  правец. Максималната. Максималната температура ќе достигне од 5 до 12 степена.

Во Скопје  ќе биде облачно и посвежо со врнежи од дожд, особено претпладне. Ќе дува слаб до умерен ветер, претежно од југозападен  правец.Температурата ќе достигне до 10 степени.

Утре ќе има извесно стабилизирање на времето, а за викендот повторно се очекуваат врнежи од дожд, кои на места се очекува да бидат обилни.

Најчитани вести