петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Намален бројот на ученици во основните и средните училишта во Македонија

ucenici

Поврзани вести

Намален е бројот на ученици во основите и средните училишта на почетокот на учебната 2013/2014 година, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика.

Бројот на учениците во редовните основни училишта во истиот период изнесува 191.051 што е намалување за 2,2 отсто однос на претходната учебна година.

Бројот, пак, на ученици во редовните средни училишта на почетокот на оваа учебна година е 86.418, што е намалување за 3,9 отсто во однос на претходната година.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести