понеделник, 21 август 2017  |  Вести денес: 61

Нов земјотрес во Јапонија

Земјотрес со интензитет од 6,4 степени според Рихтеровата скала утрово го погоди реонот југоисточно од Токио, соопшти Националниот геолошки институт на САД.

132988200

Поврзани вести

Нема информации за евентуални жртви или причинета материјална штета.

Потресот бил на длабочина од 10 километри под површината на земјата, со епицентар на 226 километри југоисточно од главниот град на Јапонија.

Засега не е издадено предупредување за појава на цунами од Пацифичкиот центар на Хаваите. Од јапонската Метеоролошка служба сметаат дека се можни мали промени во нивото на морската површина, но не во опасни размери за Јапонија.

Најчитани вести