среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 32

Нова банкнота за 10 евра, еве како изгледа таа

10evra

Последни вести

Новата банкнота од 10 евра ќе биде пуштена утре. Холограмот и водениот жиг на банкнотата го покажуваат портретот на Европа, лик од грчката митологија.

На неа ќе има уште неколку обележја, поточно рабовите ќе бидат поизразени со релјефните линии кои можат да се почуствуваат со благ допир на прст.

Покрај тоа предната страна има рефлектирачки делови.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести