среда, 26 јули 2017  |  Вести денес: 42

Нова ерупција на вулканот Етна

etna

Последни вести

Вулканот Етна во јужна Италија денеска одново еруптираше.

Ова е втора ерупција на Етна во последниве 24 часа, откако вчера од кратерот на вулканот неколку часа истекуваше лава.

Засега нема предупредувања за опасност по населените места во околината на вулканот.

Вулканот Етна, кој е висок 3.300 метри, се наоѓа на островот Сицилија.

Најчитани вести