четврток, 20 јули 2017  |  Вести денес: 42

ОД утре заладување и нови врнежи од дожд и снег

sneg1

Поврзани вести

Утре под влијание на нов влажен бран ќе има локални врнежи од дожд, особено во западните делови, каде на повисоките планини врнежите ќе бидат од снег. Ќе дува и засилен јужен ветер (и над 70 км/час). Кон крајот на денот врнежите ќе се прошират на повеќе места.

Во сабота врнежи од снег

Во сабота ќе има заладување и поинтензивни врнежи, кои во текот на денот почнувајќи од север ќе преминуваат во снег. До недела наутро насекаде ќе се формира снежна покривка, најмногу на планините во западните делови, каде се очекува повеќе од 50 см нов снег.

На повеќето пониски места снежната покривка ќе изнесува од 10 до 20 см. Во недела во текот на денот врнежите ќе престануваат. За време на викендот и во понеделник ќе дува засилен северен ветер.

Од понеделник стабилизрање на времето со значително пониски температури

Од понеделник се очекува стабилизирање со значително пониски температури на воздухот. Најстудено ќе биде во вторник и среда наутро кога на повеќе места температурата ќе се спушти под -15 степени.

Најчитани вести