петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Орбан во посета на Македонија, Иванов ќе го одликува со „8-ми Септември“

Претседателот, Ѓорге Иванов, денеска ќе го одликува со орден „8-ми Септември“ претседателот на унгарската Влада, Виктор Орбан

Унгарскиот премиер ќе се сретне и со премиерот Груевски и спикерот Вељановски

Унгарскиот премиер ќе се сретне и со премиерот Груевски и спикерот Вељановски

Поврзани вести

Претседателот, Ѓорге Иванов, денеска ќе го одликува со орден „8-ми Септември“ претседателот на унгарската Влада,  Виктор Орбан, кој престојува во официјална посета на земјата.
Орденот „8-ми Септември“ на премиерот Орбан, му се доделува за исклучителни заслуги за развивање и зацврстување на пријателските односи и мирољубива рамноправна соработка меѓу Република Македонија и Унгарија, како и за афирмирање и јакнење на меѓународната положба и углед на Република Македонија.

 

Во рамки на официјалната посета на Македонија, освен со својот домаќин премиерот Никола Груевски, унгарскиот премиер ќе се сретне и со претседателот на Собранието Трајко Вељаноски, а ќе се обрати и на Македонско-унгарскиот бизнис форум.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести