Магазин

Оваа салата го убива ракот!

Оваа салата го убива ракот!

На едно младо момче, пред десетина години му бил диагностициран рак во трета фаза. Тој ја одбил вообичаената хемотерапија и се обидел да се излекува со здрава храна. Ви го претставуваме неговиот рецепт за салата, за која тврди дека го убива ракот.

Откако започнал здраво да се храни внесувал што повеќе ензими, минерали и витамини. Вели дека цедените сокови од овошје и зеленчук се најдобриот начин да го снабдите организмот со потребните нутриниенти.

Зеленчукот, билките и семките се главните состојки на неговата салата против рак. Избегнува месо и млечни производи и тврди дека оваа салата е нешто најздраво што може да постои.

Зеленчукот со темни листови, како спанаќот е неверојатно богат со антиоксиданс.

Тој исто така тврди дека организмот лачи различни ензими за варење на овошјето и зелечукот и дека затоа тие намирници треба да се јадат посебно.

Салата против рак:

Состав: Спанаќ, печурки, кромид, тиквички, пиперки, брокула, целер, црвена зелка, авокадо, тиква, семки од сончоглед, алфалфа зрнца, зрнца леблебија, зрнца „индиски грав“, леќа, кисела зелка.

Прелив: Маслиново масло, јаболков оцет.

Зачини: Оригано, лук во прав, кари лута пиперка.

Погледнете како се подготвува оваа салата