сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 15

Пет години од бродската несреќа во Охрид во која загинаа бугарски туристи

Бродската несреќа се случи на 5- ти септември 2009 година во 10.35 часот на околу 200 метри од брегот во близина на плажата Елешец, кога потона бродот „Илинден“.

ohrid-500

Последни вести

Денес навршуваат пет години од бродската несреќа во која животот го загубија 15 бугарски туристи.

По тој повод денес  делегација од општина Охрид ќе положи свежо цвеќе пред спомен плочата за загинатите на градскиот кеј.

Бродската несреќа се случи на 5- ти септември 2009 година во 10.35 часот на околу 200 метри од брегот во близина на плажата Елешец, кога потона бродот „Илинден“.
Во несреќата загинаа 15 бугарски туристи, но благодарение на пожртвуваноста на капетанот на бродот и присебноста на посадите на бродовите „Александрија“ и „Кристина“ и други храбри граѓани, беа спасени останатите 38 туристи од Бугарија кои се превезувале со бродот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести