петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Поезијата на Маџиров во германска поставка на операта „Орфеј и Евридика“

mandzir-500

Поврзани вести

Поезијата на Никола Маџиров беше составен дел од современата германска поставка на операта „Орфеј и Евридика“ од Кристоф Вилибалд Глук, а во режија на Андреас Видерман.

Режисерот Видерман премирно ја постави операта во Минхен на 2 септември и ги искористи стиховите на Маџиров „Кога некој заминува, сè што е создадено се враќа“, како песна за Евридика.

Германскиот критичар Михаел Шајнер ја опишува поезијата на Маџиров во операта како меланхолична и мека како пердув, поставувајќи ги егзистенцијалните прашања на духовно ниво. Инаку, токму оваа песна на Маџиров британскиот „Гардијан“ ја вклучи меѓу најдобрите 50 светски љубовни песни напишани во последните 50 години.

Андреас Видерман важи за еден од најпрогресивните оперски режисери во Германија, а во 2013 година од германските медиуми беше прогласен за „Ѕвезда меѓу режисерите“.

Операта „Орфеј и Евридика“ ќе се прикажува и на 3, 4 и 6 септември. Досега поезијата на Маџиров во џез ја има претворено американскиот композитор Оливер Лејк, соработник на Бјорк и Лу Рид, а во класично дело италијанскиот современ композитор Анџело Инглезе.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести