петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 67

Похрабри реформи за грчката економија

Со повеќе реформи до поголема стабилност

grcka centralna banka

Поврзани вести

На Грција и’ се потребни похрабри реформи за да ја поттикне економијата и да ја направи конкурентна се’ со цел побрзо да закрепне, изјавил гувернерот на Централната банка на Грција, Јоргос Провопулос.

„За жал, обидите за структурни реформи досега беа прилично слаби, карактеризирани со колебање и одложување“, рекол тој во обраќање пред акционерите на Банката на Грција.

Гувернерот навел дека натрупувањето на ризичните кредити во грчките банки претставува причина за загриженост, но повтори дека Грчкиот фонд за финансиска стабилност има „заштитен ѕид“ од осум милијарди евра, кои можат да се употребат за покривање на евентуалните нови потреби на банките за капитал.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести