понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 6

Поплавите во Грција зедоа жртва, во градот Аргос е прогласена вонредна состојба

poplava-rodos

Поврзани вести

Една жена од српско потекло, починала во грчкиот град Аргос, каде е прогласена вондредна сосотојба поради поројните дождови што поплавија многу куќи и улици“, јавуваат грчките медиуми.

Лошото време предизвика проблеми во многу области на полуостровот Пелопонез, Јужна Грција.

Градоначалникот на градот, Димитрис Кампосос, изјавил дека пожарникарите се се’ уште на терен и продолжуваат да му помагаат на загрозеното население од поплавите предизвикани поради излегувањето на две реки од своите корите.

Во текот на неколку часа градот бил во тотален мрак, поради недостигот на елетрична енергија.

Поплави во текот на ноќта имало исто во Киато и Коринт. Поради надојдените води се затворени училиштата во Кинурија. Поради одрони движењето на моторни возила на двата автопати Триполи – Аргос и Патра – Коринт се врши само по едната лента.

Силниот ветер е откорнал многу дрвја во околината на градот Патра. Затворено е пристаништето во градот, но мостот Рио – Антирио е отворен.

Од утре синоптичарите предупредуваат пад на температурите и за појава на силен северен ветер.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести