петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Поплавите во Индија и Пакистан земаат нови жртви

pakistan-floods

Поврзани вести

Илјадници луѓе се евакуирани со хеликоптери и чамци во Пакистан, каде поплавите денеска зафатија уште неколку населени места.

Во соседна Индија, пак, армијата од воздух им доставува храна на стотици илјади луѓе, кои се блокирани во поплавените реони на индискиот дел од Кашмир.

Индискиот и пакистанскиот дел на спорниот хималајски регион беа зафатени од големи поплави во последните денови. Официјални лица соопштија дека во двете земји загинале вкупно 461 лице.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести