четврток, 20 јули 2017  |  Вести денес: 47

Повредени 24 полицајци за време на протести во Франција

Дваесет и четири полицајци се повредени за време на денешните протести во Франција против реформите во законот за труд, изјави францускиот министер за внатрешни работи Бернард Казнев.

133141488

Последни вести

-Тројца полицајци се здобиле со сериозни повреди во Париз, а ширум земјата биле уапсени 124 лица, истакна Казнев во Лион.

Неколку десетици млади луѓе фрлале со шишиња и бетонски делови од калдрмата врз безбедносните сили, кои возвратиле со солзавец за време на протестот во Париз. Има повредени и демонстранти.

Слични насилни дејствија се случиле и во Нант, Марсеј, Лион и Тулуз.

Француските протести се одржуваат поради предложените измени во законот за труд, а поради собирите се откажани и авионски летови.

Најчитани вести