петок, 28 јули 2017  |  Вести денес: 0

Продолжуваат разговорите за медиумите

sdsm-mediumii

Поврзани вести

Продолжуваат разговорите меѓу партиските работни групи со посредство на Питер Ванхауте се за реформи во медиумите.

На синоќешната рунда разговори на која присуствуваа и амбасадорите на ЕУ и на САД, Џес Бејли и Аиво Орав, биле разгледани одредени нови идеи, но без конечен договор.

По средбата никој од учесниците не даде изјава. Со кратка порака на Твитер се огласи само Ванхауте кој напиша: „има напредок, ќе ги продолжиме разговорите утре попладне“.

Во изјава за медиумите пред вчерашната средба Ванхауте рече дека останува да се направи уште многу, но оти  состојбата не е безнадежна и затоа и се разговара.

Ќе продолжиме што поскоро, а потоа ќе видиме што ќе се случува наредните денови. Но, не сум сигурен дека ќе успееме. Советот на Агенцијата на медиуми е важен како нејзиниот состав, а исто така владиното рекламирање. Тоа ќе бидат главните теми, изјави Ванхауте.

Најчитани вести