Македонија

Променливо облачно и посвежо време

Променливо облачно и посвежо време

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно и посвежо време со повремен локален дожд со послаб интензитет. Ќе дува  умерен, на места засилен северен ветер, особено долж Повардарието, што ќе придонесе дневните температури да опаднат за околу 5 степени и ќе се движат во интервалот од 14 до 21 степен, а утринските од 7 до 13 степени.

Во Скопје ќе биде променливо облачно и посвежо, со умерен до засилен северен ветер.

Утринската температура ќе биде околу 10, а дневната ќе достигне до 18 степени.

Од вторник се очекува стабилно и суво време со пораст на дневната температура.