четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 52

Проруските сили го напушитија Славјанск, нови губитоци на војската

ukraina

Поврзани вести

Во текот на изминатата ноќ на истокот на Украина, продолжија борбите меѓу украинските и проруските сили, јавија украинските и руските новински агенции, известувајќи дека во областа Доњецк загинале седум украински војници. Востаниците го напуштиле Славјанск со конвој воена техника и се упатиле кон Крематорск и Артјомовск.

„Борците на народното востание во Славјанск го напуштија градот минатата ноќ,“ пренесува Итар Тас.

Истата агенција наведува дека контолните пунктови останале со помал број на локални сили.

Во изминатите 24 часа загинале девет украински војници, а ранети се 24.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести