четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 50

Путин ја поддржува кандидатурата на Абдел Фатах ал Сиси на претседателските избори во Египет

putin

Поврзани вести

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека ја поддржува одлуката на египетскиот маршал Абдел Фатах ал Сиси да учествува на претседателските избори, што ќе се одржат оваа година во Египет, пренесе „АФП“.

За време на состанокот со Ал Сиси во Москва, Путин изјавил дека ја поддржува одлуката на египетскиот военноначалник да се кандидира на претседателските избори .

Минатата недела локалните медиуми објавија дека Ал Сиси ќе учествува на претседателските избори. Подоцна сепак египетската армија изјави дека зборовите на военноначалника биле неправилно интерпретирани.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести