сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Расте интересот за снабудување со огревни дрва во Куманово

08-v

Поврзани вести

Расте интересот на граѓаните за снабдување со огревно дрво пред почетокот на грејната сезона, а пред се поради намалените цени на огревното дрво.

Од кумановската подружница на ЈП „Македонски Шуми“, информираат дека последниве неколку дена имаат зголемена побарувачка на огревно дрво.

„Располагаме со доволна количина дрва за да се задоволат потребите на граѓаните од општините Куманово, Липково и Старо Нагоричане“, информира директорот на кумановската подружница Ваит Саити.

Новите цени на буковото огревно дрво со намалувањето од 10% изнесуваат 2.133,60 денари за метар просторен за физичките лица, додека за корисниците на социјална помош со 15 % попуст изнесуваат 2.015 денари за метар просторен. Надлежните од кумановската подружница информираат дека корисниците на социјална помош треба да достават потврда од надлежниот орган односно од Центарот за социјални работи.

Од кумановската подружница на ЈП „Македонски Шуми“ соопштуваат дека во тек е и потпишување на договори со основни синдикални организации на претпријатија кои пак на своите вработени им овозможуваат купување дрва на рати.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести