четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 50

Различни цените на нафтата пред состанокот на ФЕД

Различни цени на „црното злато“

nafta-race

Поврзани вести

Цените на нафтата денеска беа различни пред овонеделниот состанок на американската Управа на федерални резерви (ФЕД), на кој што се очекуваат дополнителни мерки за намалување на програмата за стимуција на економијата.

Еден барел американска „лесна“ нафта за терминска испорака во март поскапе за девет центи на 96,73 долари за барел, додека истата количина северноморска нафта од типот „брент“ на пазарот во Лондон чинеле 107,56 долари, односно 32 центи помалку под крајот на минатонеделното тргување.

Пазарите очекуваат да видат дали ФЕД ќе го намалат месечното купување на обврзници за уште 10 милијарди долари.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести