петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Рекорден пад на турската лира

Турската лира денеска доживеа рекорден пад поради големата корупциска афера која ја тресе владата на Ердоган

turska-lira

Поврзани вести

Вредноста на турската лира денеска забележа историски пад во однос на американскиот долар во екот на политичката криза во земјата.

За еден американски долар денеска може да се купат 2,1467 лири. Покрај падот на вредноста на турската лира, дојде до пад и на берзата чиј главен индекс БИСТ 100 утрово падна за 3,76 отсто по падот и во претходните два дена.

Политичката криза ја потресе владата на премиерот Реџеп Таип Ердоган чии соработници се под истрага поради корупциска афера.

Ердоган синоќа објави голема реконструкција на владата, менувајќи 10 министри, неколку часа по што тројца министри поднесоа оставка.

 

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести