петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Реструктуирање на Еулекс во две фази

Одлуката за реконструирање ќе биде донесена најдоцна до следниот месец, а новата мисија која ќе има повремен тримесечен мандат нема да ги преземе новите случаи на воени злосторства и корупција до крајот на официјалниот мандат на сегашната мисија кон средината на јуни.

eulex

Поврзани вести

Реструктуирање на мисијата на Еулекс ќе се одвива во две фази, тврди денеска приштинскиот медиум „Трибуна“ повикувајќи се на доверливи документи.

Одлуката за реконструирање ќе биде донесена најдоцна до следниот месец, а новата мисија која ќе има повремен тримесечен мандат нема да ги преземе новите случаи на воени злосторства и корупција до крајот на официјалниот мандат на сегашната мисија кон средината на јуни, тврди медиумот.

Мандатот на новата мисија ќе биде продолжен до 2016 година.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести