петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Русија да се прогласи за спонзор на тероризмот, барање од Украина до ОН

on-630x294

Последни вести

Украинскиот амбасадор во Обединетите нации денеска изјави дека неговата земја наскоро ќе побара од членките на ОН формално да ја прогласат Русија за спонзор на тероризмот.

Јуриј Сергеев на новинариите им изјави дека Украина до Советот за безбедност на ОН ќе поднесе нацрт резолуција, која ќе ја повтори декларацијата на Парламентот што беше усвоена неделава.

Во декларацијата се бара самопрогласените републики на истокот на Украина да бидат прогласени за терористички организации, што формално ја попречува можноста за оддржување мировни преговори со нивните претставници, пренесоа американските медиуми.

Сергеев, исто така, предупреди дека ќе дојде до „голема војна“ доколку проруските сили заземат поголема територија или изградат коридор до Крим, територијата која Русија ја присвои пред една година.

Најчитани вести