сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Русија: ЕУ е против мирно решение за Украина

rusko mnr

Последни вести

Министерството за надворешни работи на Русија соопшти дека Европската унија откако усвои нови санкции кон Москва изгледа дека донела одлука да биде против мировно решение за кризата во Украина.

Одредувајќи нови санкции кон Москва, Европската унија според Русија го направила својот избор, а тоа е да биде против мирно решение за украинската криза. Руското министерство додава дека Москва очекувала поддршка за мирно решение на кризата од сите одговорни сили во Европа.

„Брисел и шефовите на држави на ЕУ треба да дадат јасен одговор на граѓаните на ЕУ затоа што се предмет на ризик од конфортации, економска стагнација и губење на работата,“ се вели во соопштението.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести