петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 29

Русија ја поддржа САД во резулуцијата за борба со џихадистите

grusija-zname11

Последни вести

Русија ја поддржа нацрт-резолуцијата за борба со џихадистите предложена од САД за гласање во Советот за безбедност на Обединетите нации.

– Текстот на резолуцијата е прифатлив за нас, изјави Илја Рогачов директор во руското Министерство за надворешни работи.

Во резолуцијата, предложена од Вашингтон се бара од страните да спречат врбувања и патувања на странци кои сакаат да се приклучат во редовите на Исламска држава.

САД се надеваат дека 15-члениот Совет за безбедност ќе ја одобри резолуцијата едногласно на 24 септември.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести