петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Русија сака да учествува во решавање на кризата во Украина

putin1

Поврзани вести

Русија сака да учествува во решавањето на украинската криза, изјави министерот за наворешни работи на Швајцарија, Дидие Буркхалтер, по средбата со рускиот претседател, Владимир Путин.

– Разговорот за поддршка на мировниот план во целост беше позитивен, а по примирјето, целта е целосен прекин на судирите, изјави Буркхалтер по разговорот со Путин.

Според него во украинската криза не е се црно и бело и постојат некои страни што не сакаат примирје. Тој истакна дека постојат многу тензии и актери, како и дека главните актери, вклучително Русија може да бидат дел од решението.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести