петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Руските санкции погубни за финансискиот систем на САД?

Која земја ќе биде повеќе погодена од санкциите?!

sad i rusija

Поврзани вести

Доколку Соединетите Американски Држави воведат санкции за Москва поради ситуацијата во Украина, Русија би можела да ја намали нулта вредноста на својата економска зависност од САД, рекол денеска советникот од Кремљ, Сергеј Глазиев, предупредувајќи дека на американскиот финансиски систем му се закануваат огромни загуби доколку се случи такво нешто.

„Ќе пронајдеме начин не само да ја сведеме својата зависност од САД на нула, туку и да извлечеме поголема корист за себе од овие санкции“, рекол Глазиев.

Обидот за наметнување санкции врз Москва, смета тој, ќе заврши со крах на американскиот финансиски систем, со што ќе се стави крај на доминацијата на САД во глобалниот финансиски систем.

„Доколку САД наметнат санкции врз Русија поради Украина, Москва ќе биде принудена да го отфрли доларот како резервна валута за меѓународни трансакции и да одбие отплата на кредити на американски банки“, истакнал Глазиев.

Овој експерт, кој често пати руската влада го користи да ги изнесе своите ставови, додал дека доколку Вашингтон ги замрзне банкарските сметки на бизнисмените и поединците, Москва ќе им препорача на сите кои поседуваат американски државни обврзници да ги продадат.

Американскиот претседател, Барак Обама, вчера порачал дека Русија стои на погрешна страна кога станува збор за Украина, и дека потезите на Москва се кршење на меѓународното право.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести