недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 18

САД: Конгресот го усвои двегодишниот буџет, нема да се блокира работата на американската влада

amerikanski kongres

Поврзани вести

Американскиот Когрес го усвои двегодишниот буџет и го проследи до претседателот Барак Обама, кој што треба да го потпише.

Буџетот е осмислен за да може преку него да се избегне уште една финансиска блокада на владата на САД каква што неодамна се случи, во исто време и да се ублажат острите ефекти од буџетското штедење.

Пратениците од редовите на Републиканците и Демократите го усвоиле буџетот и изразиле надеж дека со тоа ќе се избегне можноста за криза во иднина, како што беше неодамнешната блокада на финансиската активност на американската федерална влада на почетокот на октомври.

Преостанува уште буџетот да го потпише претседателот Обама, а Претставничкиот дом на Конгресот го усвоил минатата недела.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести