вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 59

САД: Русија го прекрши договорот за контрола над вооружувањето

САД ја обвинија Русија дека со тестирање на ракета го прекршила договорот за контрола над вооружувањето посигнат во 1987 година, изјави анонимен американски официјален претставник.

rusija-prekida-saradnju-sa-sad-borbi-protiv-kriminala-slika-212590

Последни вести

САД ја обвинија Русија дека со тестирање на ракета го прекршила договорот за контрола над вооружувањето посигнат во 1987 година, изјави анонимен американски официјален претставник.

Тестирањето е извршено пред неколку месеци. Во јануари годинава Вашингтон изрази загриженост поради тестирањето на ракетата од страна на Русија и со тоа прекршување на договорот за уништување на ракетите со среден дострел од 8 декември 1987 година.

Според анонимниот висок американски службеник, Вашингтон неколку пати го отворил ова прашање пред Русија, а претседателот Барак Обама испратил и писмо до рускиот колега на таа тема.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести