петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 58

Салата од буковка и лешници

salata

Последни вести

За да ја направите оваа салата ви требаат:

-300 грама буковка
-50 грама крупно мелени лешници
-1/4 кромид
-2-3 чешниња лук
-магдонос
-сок од 1/2 лимон
-2 црвени лути пиперчиња
-1 лажиче коријандер
-сол, бибер
-маслиново масло

Начин на подготовка:

Буковката се проварува 5-10 минути во зовриена вода, а потоа се прецедува. Внимавајте да не ја преварите. Пиперчињата и магдоносот ситно се сецкаат, а лешниците се мелат на крупно. Кромидот се сецка на полумесечинки и сите состојки лесно се промешуваат, а на крај се зачинува со сол, бибер, маслиново масло и лимон.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести