четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Се судрија демонстрантите и полицијата во Измир

turcija-zname-luge

Поврзани вести

Демонстрантите кои протестираат против трагедијата во рудникот во градот Сома и турската полиција се судрија во Измир.

Околу 20 илјади лица протестираа на демонстрациите, меѓу кои работници, членови на синдикати и претставници на различни граѓански здруженија, кои се отповикаа на повикот на синдикатите за еднодневен штрајк во знак на протест поради смртта на 282-та рудари.

„Владата да поднесе оставка“ и „Ќе биде побарана одговорност за Сома“ извикуваа учесниците во демонстрациите, пред нивниот протестен марш да биде попречен од полицијата.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести