недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Шеесет и седум новозаболени од грип минатата недела

grip

Поврзани вести

Шеесет и седум новозаболени лица од грип минатава недела, што е намалувaње од 28% во однос на претходната недела.

Нема регистрирани смртни случаи. Најголем број на заболени во текот на оваа сезона се регистрирани во Скопје и Прилеп, а најголем морбидитет е регистриран во Кавадарци

Во споредба со истиот период минатата недела, постои зголемување на вкупниот број на пријавени случаи за 15,9%, а во однос на просекот за 10 годишниот период се регистрира зголемување за 60,2%.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести