среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 26

Шокантна зоолошка во Брисел

zoo-brisel

Последни вести

Во периодот по Втората светска војна во Брисел имало т.н. „Човечка зоолошка градина“.

Тоа било место каде „цивилизираните“ Белгијци, ги држеле црномурестите деца од африканските земји, но и од други делови од светот, оргадени и во кафези. Тие ги носеле своите бели деца да видат „примероци“ од „пониската раса“.

На фотографијата е една „фина“ госпоѓа, која му дава колаче на „експонатот“, додека останатите цивилизирани Европјани со воодушевување го гледаат тоа.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести