вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 32

Стари станови во Грција се продаваат и за 100 евра по квадрат

За да се ослободат од плаќањето на високите даноци на имот, сопствениците ги продаваат своите куќи и станови стари по 30 или 40 години по цена од 100 до 300 евра за квадратен метар.

gr

Поврзани вести

Економската криза и високите даноци на имот ја „уранаа“ цената на недвижниот имот во Грција на ниво како во 80-тите години на минатиот век, наведува атинскиот весник „Етнос“.

Во текстот под наслов „Нова состојба на пазарот на недвижности во 40 реони на земјата“, „Етнос“ тврди дека стари станови во Грција може да се купат и по цена од 100 евра за квaдратен метар.

За да се ослободат од плаќањето на високите даноци на имот, сопствениците ги продаваат своите куќи и станови стари по 30 или 40 години по цена од 100 до 300 евра за квадратен метар, наведува весникот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести