четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Субрата ќе плати 1,7 милијарда долари за да излезе од затвор

Сумата треба да се уплати на три рати. Првата рата од 415 милиони долари треба да се плати за три дена, а за останатиот дел да се даде банкарска гаранција која ќе може да се искористи до 30 мај и до 20 јуни.

subrata

Поврзани вести

Врховниот суд на Индија го усвои предлогот на индискиот бизнисмен Субрата Рој за негово излегување од затвор да се платат околу 1,7 милијарди долари.

Сумата треба да се уплати на три рати. Првата рата од 415 милиони долари треба да се плати за три дена, а за останатиот дел да се даде банкарска гаранција која ќе може да се искористи до 30 мај и до 20 јуни.

Предуслов за овој предлог е итно ослободување на Рој и двајца други директори од притвор и одмрзнување на имотот на неговите компании. Групацијата „Сахара“ на судот му испратила и листа на имоти на индискиот милијардер кои можат веднаш да се продадат за да се обезбедат потребните пари.

Целокупниот долг на Субрата Рој е 4 милијарди долари.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести