среда, 16 август 2017  |  Вести денес: 38

Tag Archives: филм

Photo by Jordan Strauss/Invision/AP

Шварценегер го потврди учеството во шестиот „Терминатор“

Американскиот актер од австриско потекло и поранешен републикански гувернер на сојузната држава Калифорнија, Арнолд Шварценегер, ќе учествува во снимањето на шестото продолжение од филмската франшиза...
4

Документарниот филм „Битола – градот на кафето” промовиран на Битфест

Во Битола кафе пиеле дури и турските султани, открива документарниот филм “Битола – градот на кафето” кој синоќа, премиерно беше прикажан во Центарот за култура во Битола, како дел од битолското...
biser 01

Вечерва премиерно ќе биде откриена тајната на Охридскиот бисер

После 89 години чувана тајна, семејствата Филеви и Талеви заедно со Браќата Кумеви (Кumev Brothers Production) конечо решија да ја раскажат вистината за Охридкиот бисер кој ги краси вратовите на крунисаните и некрунисаните...
daniel krejg dzemjs bond

Новиот Џејмс Бонд во кината во 2019-та

Новиот, 25-ти филм за тајниот агент 007 во службата на Нејзиното ВисочествоЏејмс Бонд, ќе се појави во кината во 20189 година, пишува магазинот Variety кој се повикува на објавата на студијата „Metro-Goldwyn-Mayer“ и...
keri fiser

За смртта на Кери Фишер придонеле апнеа во сонот и дрога

Апнеа во сонот и употреба на дрога биле меѓу факторите кои придонеле за смртта на славната актерка Кери Фишер, пишуваат американските медиуми повикувајќи се на наодите од обдукцијата. Покрај апнеата,...
avildsen

Почина Џон Авилдсен, режисерот на „Роки“ и „Карате Кид“

Американскиот режисер Џон Г. Авилдсен, добитник на Оскар за режија на првиот „Роки“, почина на 81-годишна возраст, објавија американските медиуми. Режисерот починал од рак на простатата во болница во...
© AP Photo/Paul Warner

Почина актерот Адам Вест, првиот Бетмен

Американскиот актер Адам Вест, првиот кој во телевизиската серија го толкуваше ликот на суперхеројот Бетмен во 1960-те години, починал во петокот на 88-годишна возраст од леукемија, објави во саботата...
kan

Сјај, гламур и голема безбедност на отворањето на 70-от Кански филмски фестивал

Во среда вечер на францускиот Азурен брег во Кан ќе биде отворено 70-то издаие на најнапознатиот филмски фестивал восветот со големи мерки на безбедност поради низата терористички нападио мината и...
alain delon

Ален Делон го снима својот последен филм

Легендарниот француски актер, 81-годишниот Ален Делон, изјави на филмскиот фестивал во Лиеж дека наскоро ќе го снима својот последен филм. Снимањето ќе започне оваа есен, филмот ќе го режира Патрис Леконт,...
(Паоло Сорентино/
Photo by Andreas Rentz/Getty Images)

Објавен составот на жирито на Канскиот филмски фестивал

Актерите Вил Смит, Џесика Честејн и Фан Бингинг се избрани за членови на жирито со коешто ќе претседава прославениот шпански режисери оскаровец Педро Алдомовар, и во мај ќе одлучува за наградите на...
ехо филм

Ехо фестивал на планинарски филмови во Штип

Денеска, по вторпат во организација на ОУК Дом на млади Штип и на Форумот за Авангардна креативност ќе гостува ЕХО – филмскиот фестивал. Програма на ЕХО фестивалот во Штип ќе започне вечерва во 19 часот...
rdj-shaggy-dog

Роберт Дауни во новата верзија на филмот за др Дулитл

Лекарот кој одлучува да стане ветеринар откако ќе сфати дека повеќе ги сака животните отколку луѓето и оти со животните може да разговара, во новата верзија на филмот со наслов „Патувањето на доктор...
dzesika cejsten

Џесика Честејн му се приклучи на жирито на јубилејниот Кански фестивал

Американската филмска и театарска актерка, како и продуцент, Џесика Честејн влезе во составот на жирито на јубилејното 70-то издание на Канскиот филмски фестивал, која на францускиот Азурен брег ќе...
филм

Почнуваат Деновите на кинескиот филм

Ќе бидат прикажани пет репрезентативни филмови од современата кинеска кинематографија, снимени од 2003 до 2013 година. Настанот се реализира во соработка со дистрибутерската куќа „КТ Филм и Медиа“. Филмската...
133439165

„Златна мачка“ за краткиот филм „Борба за смрт“

Публиката одлично реагираше на филмот. Она што ги плени е едноставноста на приказната, хуморот, но и апсурдноста на самата ситуација со која се поистоветуваат гледачите од различни земји и култури,...

Најчитани вести